Як розвивається карієс

Причини карієсу та способи лікування

Карієс зубів є одним з найбільш поширених захворювань ротової порожнини.

Карієс зубів є незворотнім процесом, який викликає демінералізацію твердих тканин зуба (емалі, дентину і цементу) і руйнування органічної речовини зуба.

На перший погляд, карієс – невинне захворювання, але він є найбільшою проблемою, з якою стикалася стоматологія. За статистичними даними понад 95% людей страждають цією проблемою в тій чи іншій стадії.

Причини карієсу на зубах

Основні фактори, які сприяють початку проблем із зубами:

 • незадовільний гігієнічний стан порожнини рота;
 • нерегулярне відвідування стоматолога;
 • слабкий імунітет організму;
 • багате цукром і простими вуглеводами харчування;
 • низький вміст кальцію, фтору і фосфору в питній воді;
 • спадкова схильність;
 • зубні протези або брекети травмують емаль зубів і ускладнюють гігієнічні процедури;

Взагалі основною причиною руйнування зубів є недостатній догляд за порожниною рота, використання неякісних зубних паст, а також ігнорування стоматологів. У зв‘язку з цим, варто заздалегідь проводити профілактику карієсу, тому що лікувати цю проблему буде складніше.

Симптоми і стадії

Карієс, як прогресуюче захворювання, має кілька стадій свого розвитку. Коротко розглянемо основні стадії:

 1. Стадія плями. При огляді на поверхні зуба виявляється біла або чорна плямочка. На цій стадії людина зазвичай не відчуває ніяких неприємних відчуттів.
 2. Поверхнева. Каріозна пляма при відсутності лікування переростає в карієс емалі, відбувається руйнування твердої оболонки зуба. На цій стадії, на поверхні емалі вже можна розрізнити поглиблення або порожнину, з‘являється чутливість до холодного чи гарячого.
 3. Середній. Пацієнти з даним типом карієсу скаржаться на болі від температурних, хімічних і механічних подразників, при усуненні яких дискомфортні відчуття проходять досить швидко. Середній тип характеризується виникненням порожнини, але зачіпає тільки поверхневі шари дентину.
 4. Глибокий. Розвивається, коли в результаті відсутності лікування патологічний процес проникає в дентин. Каріозна порожнина наповнена розм‘якшеним дентином, вона стає більше, дотик до неї викликає відчутний біль. Глибокий карієс призводить до ураження пульпи зуба, внаслідок чого при відсутності своєчасного лікування може виникнути пульпіт.

Процес виникнення плям на зубах відбувається повільно, тому його візуально легко помітити дорослій людині. Для того, щоб позбутися від карієсу на початковому етапі, слід відразу ж звернутися до стоматолога.

Лікування карієсу

У першу чергу лікування каріозного ураження зубів залежить від форми і стадії захворювання.

 1. У початковій стадії карієс лікується методом ремінерализуючої терапії (аплікації) з попереднім очищенням зуба від нальоту. Процедура повторюється до тих пір, доки пляма не зникне.
 2. Лікування поверхневого карієсу в більшості випадків не вимагає препаровки та пломбування. Досить зішліфувати поверхню емалі в ураженому місці та провести ремінерализуючу терапію як при початковій формі.
 3. Якщо карієс досяг середньої стадії, то лікувальні процедури полягають у видаленні ураженої ділянки зуба. Після цього проводиться обробка лікарськими препаратами та установка пломби.
 4. При глибокому карієсі іноді буває доцільно депульпувати зуб, тобто видалити нерв. Сильно зруйновані зуби закривають коронкою.

Сучасна стоматологія використовує різні анестетики, заспокійливі засоби, що дозволяють пацієнтові безболісно пережити процедуру лікування карієсу. Тому не варто боятися стоматолога, а треба обов‘язково і своєчасно звертатися до фахівця на ранніх стадіях адже лікувати запущені стадії буде набагато складніше.

Профілактика карієсу

З метою профілактики карієсу рекомендується зниження кількості споживання вуглеводів, регулярне дотримання гігієни ротової порожнини, використання фторовмісних зубних паст.

Також слід пам‘ятати, що чистити зуби щодня потрібно, як мінімум, двічі: вранці, після прийому їжі, і ввечері, перед сном.

Профілактика карієсу виглядає наступним чином: дотримуватися гігієни ротової порожнини; регулярне обстежуватися у стоматолога (не рідше 2 разів на рік); не зловживати солодким; правильно харчуватися; звертатися до стоматолога за допомогою, а не займатися самолікуванням. Застосування таких нескладних правил дозволить практично повністю виключити ризик розвитку цього захворювання.Рейтинг
1 отзыв
Записатися на прийом